powstaja obrazki, zatrzymane w kadrze chwile. Głównie obrazki z miasta i ludzie wokół mnie. Nie zatrzymuj sie na ostatnim, sięgaj głębiej. Daj wyraz obecności.
środa, 28 września 2011


Ciągniemy dalej tematy kościelne. Tym razem fragment, w oprawie regionalnej. Bardzo znany zabytek, sztuka regionalna, kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezus. Stopniowanie świętości Jezusowego serca jest co najmniej dziwne, ale nie jest to jedyny przypadek dziwności wyznaniowych.

Plan trzeci – najciemniejszy, frag. ołtarza głównego z drzewa jaworowo-jesionowego. Całość ładnie zrealizowana w miejscowej Szkole Przemysłu Drzewnego.


Plan pierwszy – najjaśniejszy, jeden z bocznych ołtarzyków, wystrugany przez Józefa Janosa z Dębna w 1954r.


Plan środkowy – najciekawszy, najciemniej pod latarnią, warto się przyjrzeć i zauważyć, że tam właśnie hulanki odstawia zbój z ciupagą. Dobre miejsce sobie wybrał, można powiedzieć kultowe. Na wysokości zbója, w donicy pięknie rozkwita roślina. Ani to mirra ani kadzidło, nawet nie marycha, więc co?


Nad wejściem do kaplicy bardzo udany Frasobliwy.

Wrzesień w poprzednich latach:
wrzesień 2006

wrzesień 2007
wrzesień 2009
wrzesień 2010


czwartek, 22 września 2011


Jak jesteśmy przy kościołach, to powiedziałby ktoś, że to kościół. A nie, właśnie. Tym razem poczta. No dobrze, wprawdzie teraz poczta ale kiedyś kościół.
Kto zna podobne przykłady adaptacji?
Ten przykład znajduje się w Irlandii i niech sobie nikt nie myśli, że tam tendencje się odwróciły. Ależ, skąd. Tuż po przeciwnej stronie powstał po prostu 10 razy większy obiekt a ten stał się zbędny. Poczta to był bardzo dobry pomysł.

Wrzesień do pooglądania:
wrzesień 2006
wrzesień 2007
wrzesień 2009
wrzesień 2010


czwartek, 15 września 2011Tym razem kościół tutejszy. Jeden. Ale za to ma dwie wieże, a to, że leci w prawo czy też jak rakieta do nieba to nie jest kwestia wiary, która go powala. To nie jest w ogóle żadna kwestia.
Skoro nikt tu już nie zagląda to chyba polecę kościołami, nazbierało się tego trochę, coś z tym trzeba zrobić.
Architektura budynków kościelnych świetnie nadaje się do robienia zdjęć. 

Ta urocza budowla była we fragmencie lata temu, kliknij.
Raz też trafiło się kościelne graffiti czy tez mural, kliknij.
Kościoły w większych lub mniejszych fragmentach pojawiają się na fotach poniżej, więcej w roli głównej pojawi się być może powyżej.

Wrzesień w dopooglądania:
wrzesień 2006
wrzesień 2007
wrzesień 2009
wrzesień 2010


piątek, 09 września 2011Kościół czyli igreja. W zasadzie to dwa kościoły i budynek mieszkalny. Ten wąski pasek pomiędzy kościołami (wejście i dwa okna) to dom, który oddziela dwa kościoły i jeszcze całkiem niedawno był zamieszkały.

Wszystko przez to, że kościoły należą do – tu mam jakąś rozbieżność – bo albo do Braci Trzeciego Zakonu i Karmelitów, albo do Karmelitek i Karmelitów, albo jakoś tak do Karmelitów i Karmelitów Bosych... ja tam tego wszystkiego nie rozróżniam, namnożyło się ich i tylko zamęt robią.


W każdym razie oba przybytki dzieli dom, bo prawo nakazywało oddzielać dwa kościoły, co by jedną ścianą nie były dzielone i że ku czystości. Ciekawe czy ta konkurencja odbija się na tacy proboszcza i który jest bardziej uczęszczany. To rodzi pytanie czym kierują się owieczki idące na kazanie, tu iść czy tu??. A jak jest procesja to startują o jednej godzinie i po tej samej trasie? No i po kolędzie to łażą po tych samych domach?

Dobra wystarczy. Kto ciekawy wnętrz, może sobie popatrzeć w necie na Igreja da Ordem Terceira...  zasadniczo standard katolicki, przepych zdobień i walenie w oczy złotą farbą.


Wrzesień w poprzednich latach:

wrzesień 2006
wrzesień 2007
wrzesień 2009
wrzesień 2010

piątek, 02 września 2011Patrzę i zastanawiam się, chce skoczyć, czy trzyma się żeby nie spaść ?

Wrzesień w poprzednich latach:
wrzesień 2006
wrzesień 2007
wrzesień 2009
wrzesień 2010


Wszelkie prawa zastrzeżone. Fotografie stanowia wlasność autorów. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii lub ich cześci bez zgody autora jest zabronione. Najlepsze Blogi